Toggle navigation
Home
Catalogue
ANIMATION
DOCUMENTARY
FICTION
CHILDREN
Complete catalogue
News
Festivals & Markets
Contact us
FICTION
Full catalogue
Documentary catalogue
Directors
Show All
Ainur Askarov
Aleksandr Amirov
Alexander Kott
Alexander Vartanov
Alexandr MELNIK
Alexandr Veledinskiy
Alexey Ambrosiev Jr.
Alexey Barykin
Alexey Fedorchenko
Alisa Pavlovskaya
Andrey Konchalovskiy
Andrey Silvestrov
Anna Jadowska
Anna Yanovskaya
Anton Bilzho
Armen H'Akopian
Ashkan Najafi
Boris Guts
Daniyar Akchabayev
Dmitry Davydov
Dmitry Tarkhov
Eduard Bordukov
Ekaterina Dvigubskaya
Elizaveta Stishova
Ella Manzheeva
Farkhat Sharipov
Fernando Lacolla
Florencia Wehbe
Georgiy Lyalin
Igor Polevichko
Ira Volkova
Irina Evteeva
Ivan Bolotnikov
José Maria Cabral
Kirill Mikhanovsky
Konstantin Lopushanskiy
Konstantin Shelepov
Ksenia Ratushnaya
Maria Ignatenko
Mauricio Calderón Rico
Maxim Demchenko
Mia Maariel Meyer
Mikhail Mestetskiy
Mirjana Karanovic
Māris Martinsons
Nana Djordjadze
Nigina Sayfullaeva
Olexandr Zhovna
Peter Daskaloff
Peter Modestij
Renata Pinheiro
Roman Volobuyev
Sabrina Moreno
Samanou A. Sahlstrøm
Sanjeewa Pushpakumara
Sergio Oliveira
Stepan Burnashev
Svetlana Baskova
Tazo Narimanidze
Ural Safin
Victoria Trofimenko
Visakesa Chandrasekaram
Vlada Senkova
Vladimir Alenikov
Vladimir Beck
Yury Leiderman
Yusup Razykov
Zhenis Tumatayev
Sorin Marin
Awards
Show All
2 Golden Goblet Awards for Best Cinematography and Best Screenplay SIFF 2017
2 Golden Paladin Award for the best film and best director SportFilmFestival, Palermo 2016
Adult Jury Prize Chicago International Children’s Film Festival 2016
Award for Best Artistic Conrtribution - Tokyo IFF 2022
Award for Best Artistic Contribution Tokyo Interntional Film Festival 2014
Beijing International Film Festival 2014
Best Actor Tallinn Black Nights Film Festival 2013
Best Actress Montreal FF 2018
Best Artistic Contribution - cinematography World Premieres Festival Philippines 2015
Best Camera Kinotavr 2013
Best Cinematography Alexander Simonov, AISGE Award for Best Actress Julia Vysotskaya, Youth Jury Award for Best Feature Film Gijón International Film Festival 2016
Best Debut Romania International Film Festival 2014
Best Director SIFFCY, New Delhi 2016
Best Director, Best Cinematographer Russian Guild of Film Critics 2017
Best Feature Film, Best Director, Best Actress Golden Eagle Awards, Russia 2017
Best Film Award - Imagine India IFF 2023
Best Film Award Panorama Section - Asian Film Festival Barcelona 2018
Best Film Cottbus 2013
Best International Feature Film Director award, Pune International Film Festival 2015
Best Music Kinotavr 2013
Best Screenplay - Asia Pacific Screen Awards 2013
Best Screenplay Kinoshok International Film Festival 2014
Best Screenplay Mar del Plata Film Festival 2016
Best Screenplay Nika Awards 2014
Best Script Kinotavr 2013
Best Youth Film - FilmFestival Cottbus 2020
Best film East of the West Award Karlovy Vary IFF 2018
Best screenplay Award - International Filmmaker Festival of New York 2020
Best Actor Bratislava IFF 2018
Chief Award Best film Kinotavr 2013
CinemaXXI Special Jury Prize (Rome Film Festival 2013)
Diploma FIPCA - Festival de Cine de Santander 2023
Diploma Sundance TV - Festival de Cine de Santander 2023
Diploma for Elena Susanina "For warm-hearted convey of the folk image" - MIFF "LISTAPAD" 2019
Dragon Award for best Nordic film Göteborg Film Festival 2015
Ecumenical Jury Prize Cottbus 2017
FEDEORA award Karlovy Vary IFF 2018
FIPRESCI Choice Eurasia IFF 2018
FIPRESCI Prize - goEast 2013
FIPRESCI Prize Cottbus 2017
FIPRESCI award Göteborg Film Festival 2015
FerFilm International Film Festival 2014
Film Distributors Jury Kinotavr 2013
Forum Berlinale 2013
Forum Berlinale 2015
Golden Apricot International Film Festival 2014
Golden George for the Best film MIFF 2019
Grand Prix - Eurasia IFF 2019
Grand Prix - New Horizons International Film Festival 2013
Grand Prix - Warsaw IFF 2020
Green Drop Award 2014
IFF Rotterdam 2015 (Signals: Everyday Propaganda)
International Film Festival of India 2013
Jury Prize Baghdad International Film Festival 2014
KINO Festival of films from Russia and beyond 2014
Kaunas International Film Festival 2014
LUBINA Award for an Outstanding Actress Cottbus 2017
Main Prize for the Best Film Cottbus 2017
Marc’Aurelio of the Future (Rome Film Festival 2014) Aleksey Fedorchenko
Molodist International Film Festival 2014 (nominted)
NETPAC Choice Eurasia IFF 2018
NETPAC Jury Prize Shaken Aimanov International Film Festival 2018
Netpac Jury Prize MIFF 2015
New Directors San Sebastian Film Festival 2014
Nominated for Best First Feature Film Berlinale 2015
Ojito for Best Actor in a Mexican Fiction Feature Film - Festival Internacional de Cine de Morelia (FICM) 2023
Panorama of European Cinema award for best film 2018
People’s Choice Award VOICES 2016
Prix des Lycéens Annonay International Film Festival 2016
Prize Faro de Oro for Best Film - Festival de Cine de Santander 2023
Prize Faro de Plata for Best actor - Festival de Cine de Santander 2023
Prize For Best Direction Kinotavr 2015
Prize for Best Actor (male ensemble cast) Kinotavr 2015
Prize for Best Debut Kinotavr 2015
Prizes of the Guild of Film Critics and Film Scholars Elephant Kinotavr 2015
Public Award PYIFF 2017
Pune International Film Festival-2015 (Audience Award for Best World Competition Film)
Roberto Rossellini Award for Best Film PYIFF 2017
Rome Film Fest (nominated)
Rome Film Festival 2015 (Official Selection)
Russian Critics’ Prize Moscow International Film Festival 2014
SILVER LION Venice Film Festival 2014
SILVER LION Venice Film Festival 2016
Second Best Film - Bengaluru IFF 2023
Shanghai International Film Festival 2014
Silver George for Best Actress Moscow International Film Festival 2014
Silver Lessinia for the best direction - Film Festival Della Lessnia 2018
Silver Méliès Award for Best European Feature and Special Mention Konstantin Lopushanskiy (Film Neuchâtel International Fantastic Film Festival 2007)
Special Award for Best Actor - Odesa IFF (National Competition)
Special Jury Award - IFF Rotterdam 2023
Special Jury Award - Warsaw Film Festival 2021
Special Jury Prize “Silver George” MIFF 2015
Special Mention - Warsaw IFF 2019 (Free Spirit Competition)
Special Mention by the Wold Catholic Association for Communication Mar del Plata IFF 2017
Special Mention for Mexican Fiction Feature Film - Festival Internacional de Cine de Morelia (FICM) 2023
Special Prize for Best Director Cottbus 2014
Special award - Huelva Ibero-American FF 2022
Special mention Russian Film Critics MIFF 2015
Stockholm Impact Award 2017
Student Critics Jury Award - Edinburgh International Film Festival 2013
TOFIFEST International Film Festival 2014
The Diploma of the Russian Guild of Film Scholars and Film Critics Kinotavr 2013
The Main Prize „Film – the Wanderer” for the best feature film for the youth Cinema in Sneakers 2016
Venice Film Festival (Orizzonti) 2011
Venice Horizons Documentary Award 2005
WOWOW Viewer's Choice Award Tokyo International Film Festival 2014
Youth Jury Main Prize ZLÍN Film Festival 2016
Studios
Show All
29th February Film Company
ART Corporation
ARTEMIS PRODUCTIONS
AT-production
Alexey Barykin Film Company
Alter Ego Pictures
Andrei Shemyakin Studio
Ark Pictures
Aroma Filmes
AskarFilm
BUFO
Barmaley-film
Bashkorstan Film Studio
Belarusfilm
Bombilla Cine
Bonfire
CHIBIS production
CINEMASTUDIO
Catherine Dussart Productions (CPD)
Centera Production
Cine Fantom
Colectivo Colmena
Cosmopol Film GmbH
DETSAD Studio
DRIFE Filmproduktion
Dream Road Pictures
Film Asylum
Film Company Andreevsky flag
Green Cross International
Greenlit productions
H'Akopian Cinema Production
Havelock Arts Studios
Hype Film
Irony Production
Jaque Content
KOKTEBEL Film Company
KRUKFILMS
Kadam Production
Kazakhfilm Studios
Khorosho Production Producing Center
Kinokompaniya Strana
Kinoproba
Legrain Productions
Lenfilm
Loaded Films
Manufaktura Production
Max-Grip
Meta Film
MetronomeFilms
Move On Prod.
PILGRIM Film
PROFIT Ltd
Proline Film
Pronto Film
Punto de Fuga Cine
Q FilmCoopers
Red Arrow Film Company
SAGA FILM
SAKHAFILM
Saidam Baryl
Sapushpa Expression
Sigma H.V.e.K
Souvenir Films
Sputnik Pictures
Sverdlovsk Film Studios
TELESTO production company
TRITONA
TSO-film
TVIN MEDIA
TVINDIE film production
Tabula Rasa
The Andrei Konchalovsky Studios
The Piranesi Experience
This and That Productions
Tremora
Trikita entertainment
TrueMan Production
UGC Pictures
Ural Mountain Studios
Virtual Kick Studio
X-Soul Production
Zebra Film Production
[SIC] FILM
kurhaus production
Category
Show All
Adventure Drama
Animation
Comedy
Criminal Drama
Dark Comedy
Debut
Detective
Drama
Erotic Drama
Erotic Fairytales
Fantasy
Guignol
Horror
LQBTQ
Lyrical Comedy
Mockumentary
Mystery
Romantic Drama
Satirical Romance
Sci-Fi
Thriller
Documentary Category
Show All
Postdoc
Country
Show All
Argentina
Belarus
Belgium
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Estonia
Finland
France
Georgia
Germany
Iran
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Kyrgyzstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Mexico
Montenegro
Poland
Romania
Russia
Serbia
Slovenia
Sri Lanka
Sweden
Switzerland
Turkey
USA
Ukraine
Year
Show All
2005
2006
2008
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2024
Deaf Lovers (Boris Guts)
Mother Mara (Mirjana Karanovic)
TIGER (José Maria Cabral)
2023
All the Fires (Mauricio Calderón Rico)
SAND (Visakesa Chandrasekaram)
The Unprofitable Servant (Fernando Lacolla)
2022
Achrome (Maria Ignatenko)
PAULA (Florencia Wehbe)
Peacock Lament (Sanjeewa Pushpakumara)
Sashenka (Olexandr Zhovna)
Winter Blues (Tazo Narimanidze)
2021
Antidote (Peter Daskaloff)
ASTERRARIUM (Armen H'Akopian, Dmitry Tarkhov)
Big Little Life (Zhenis Tumatayev)
Swan Lake (Anton Bilzho)
The Seed (Mia Maariel Meyer)
YT (Stepan Burnashev, Dmitry Davydov)
2020
18 kHz (Farkhat Sharipov)
Get It Right (Igor Polevichko)
Rabbit's Paw (Nana Djordjadze)
The Junction (Georgiy Lyalin)
Victoria (Ural Safin)
2019
An Ocean Blue (Sabrina Moreno)
II (TWO) (Vlada Senkova)
Kerosene (Yusup Razykov)
Liza's Tale (Olexandr Zhovna)
Outlaw (Ksenia Ratushnaya)
The Red Hatchback (Ashkan Najafi)
Through the Black Glass (Konstantin Lopushanskiy)
2018
CENSOR (Konstantin Shelepov)
Dangerous Dancing (Ekaterina Dvigubskaya)
Exciting Life (Anna Yanovskaya)
In the Darkness (Daniyar Akchabayev)
My White Nights (Alexey Ambrosiev Jr.)
Republic Z (Stepan Burnashev)
Strangers of Patience (Vladimir Alenikov)
The Secret of a Leader (Farkhat Sharipov)
The Water Witch (Alexey Barykin)
2017
5 THERAPY (Alisa Pavlovskaya)
ACUCAR (Renata Pinheiro, Sergio Oliveira)
CAPS (Sorin Marin)
From Ufa with Love! (Ainur Askarov)
KHARMS (Ivan Bolotnikov)
Magic Kimono (Māris Martinsons)
Suleiman Mountain (Elizaveta Stishova)
Wild Roses (Anna Jadowska)
2016
6A (Peter Modestij)
Hoorah! It's a holiday (Maxim Demchenko)
PARADISE (Andrey Konchalovskiy)
Pitch (Eduard Bordukov)
TELI and TOLI (Aleksandr Amirov)
The Cold Front (Roman Volobuyev)
TREASURE (Ira Volkova)
2015
ARVENTUR (Irina Evteeva)
In Your Arms (Samanou A. Sahlstrøm)
Little Bird (Vladimir Beck)
RAG UNION (Mikhail Mestetskiy)
The GULLS (Ella Manzheeva )
The Territory (Alexandr MELNIK )
2014
Angels of Revolution (Alexey Fedorchenko)
Dubrovsky (Alexander Vartanov, Kirill Mikhanovsky)
NAME ME (Nigina Sayfullaeva)
TEST (Alexander Kott)
The Postman's White Nights (Andrey Konchalovskiy)
2013
Birmingham Ornament 2 (Andrey Silvestrov, Yury Leiderman)
BROTHERS. The Final Confession (Victoria Trofimenko)
The Geographer Drank His Globe Away (Alexandr Veledinskiy)
The ROLE (Konstantin Lopushanskiy)
2012
Celestial Wives of the Meadow Mari (Alexey Fedorchenko)
FOR MARX… (Svetlana Baskova)
2011
Birmingham Ornament (Andrey Silvestrov)
2008
The Railway (Alexey Fedorchenko)
2006
The Ugly Swans (Konstantin Lopushanskiy)
2005
First on the Moon (Alexey Fedorchenko)
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. We collect just visit statistics, NO personnal information.
Ok
WordPress Appliance
- Powered by
TurnKey Linux